Extreme Travel Festival 2017 to druga edycja festiwalu podróżniczego.

Już 1 i 2 kwietnia mieszkańcy Torunia wysłuchają kilkunastu historii o miłości do podróży po najdalszych zakątkach świata.


GWIAZDA FESTIWALU

Maciej Sodkiewicz

www.lodowekrainy.pl

Maciej jest zawodowym żeglarzem i doświadczonym kapitanem, którego ciekawość świata nieustannie pcha do żeglowania po coraz odleglejszych akwenach. W 2012 roku został odznaczony przez Prezydenta B. Komorowskiego brązowym krzyżem zasługi. Jest także laureatem międzynarodowej nagrody Conrady – Indywidualności oraz Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za 2016 rok. W wykładzie pt. “Dzień, który trwał 997 godzin – opowieść o żeglarskiej wyprawie najdalej na północ Świata” opowie o Arktyce, gdzie przez 2 lata prowadził żeglarską wyprawę „Lodowe Krainy”, wraz z grupą przyjaciół z „Sekstant Expedition Team”


“Dziewczyny na Fali”

Dziewczyny na fali to projekt tworzony przez grupę zapalonych żeglarek - ciekawych świata kobiet, które postanowiły przełamywać schematy i promować ideę kobiecego żeglarstwa. W 2015 roku flagowym projektem był rejs damskiej załogi do Amsterdamu, podczas którego udowodniły, że baba na pokładzie nie tylko nie przynosi pecha, ale również doskonale sobie radzić i sprosta wszelkim trudnościom. W 2016 roku zaprosiły na pokład 8 pań, które razem z nimi rozpoczęły swoją niesamowitą żeglarską przygodę podczas oceanicznego rejsu na Wyspach Kanaryjskich.


Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński

www.pct.onet.pl

Wyprawa Pacific Crest Trail to temat prezentacji Grzegorza i Macieja. Opowiedzą o swojej przygodzie ze szlakiem Pacific Crest Trail w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Przez prawie pół roku przemierzyli 4 300 kilometrów górskiego szlaku znajdującego się pomiędzy dwiema granicami USA, kanadyjską i meksykańską. Kroki i działania ,jakie podejmowali często odbiegały od tych praktykowanych przez amerykańskich hikerów. Po prelekcji urządzą mały konkurs gdzie do wygrania będą gadżety jednego z sponsorów.

Zdzisław Preisner

www.zdzislawpreisner.pl

Doktor geografii, podróżnik, fotograf, wydawca, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, wcześniej przez 30 lat zawodowo związany z Instytutem Geografii UMK. Odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach świata. Jest członkiem prestiżowych towarzystw: The Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku oraz Royal Geographical Society w Londynie. Zafascynowany m.in. regionami polarnymi. Odwiedził Spitsbergen, Alaskę, Islandię, Grenlandię i Płw. Antarktyczny.

Dr Preisner opowie na prelekcji o 22-dniowym rejsie z Ushuaia w Argentynie przez Falklandy, Georgię Południową w rejon Półwyspu Antarktycznego. Kontynent Antarktyczny i otaczający go region Antarktyki, w skład którego wchodzą południowe obszary trzech oceanów wraz z wyspami, położonymi w ich obrębie był i będzie najtrudniej dostępnym miejscem na Ziemi. Warunki środowiska przyrodniczego uniemożliwiają zakładanie tam ludzkich siedzib, stąd obszar ten stanowi wyjątkowo atrakcyjny region, nie tylko dla badaczy, ale także dla niewielkiej jeszcze nadal rzeszy turystów. Niepowtarzalne, wyjątkowo piękne krajobrazy przepełnione śniegiem i lodem, z tak łatwo dostępną tamtejszą faunę z kilkunastoma gatunkami pingwinów, fok, wielorybów, bogactwem ptactwa stanowią szczególną atrakcję.

GOŚĆ SPECJALNY


GOŚĆ SPECJALNY

Joanna Urban

Pani Joanna pracuje na co dzień w polskim Senacie. Nie jest jednak zwykłym urzędnikiem. Na swojej prezentacji zaskoczy nas swoimi nietypowymi pasjami. Pani Joanna nurkuje w wodach ciepłych i zimnych, w kraju i w egzotycznych zakątkach świata. Pod wodą odnajduje piękno natury i spokój.

Pani Joanna prowadzi jeszcze jedną ciekawą aktywność. Jest wolontariuszką stowarzyszenia To Ma Sens, które prowadzi aquaterapię dla dzieci z dysfunkcją wielonarządową oraz uczy nurkowania osoby z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej.

W swojej prezentacji chciałaby przekonać słuchaczy, że nie taki rekin straszny jak go malują. Opowie o swoich spotkaniach z tymi zwierzętami w przeróżnych zakątkach świata.


Wojciech Trzciński, Szymon Krawczyk, Tadeusz Gierszewski

Wojciech - nauczyciel geografii, z zamiłowania tramp, społecznik. Organizuje w Wąbrzeźnie Festiwal Turystyczny.

Szymon - nauczyciel oraz hodowca węży i modliszek.

Tadeusz - z zawodu nauczyciel i dyrektor szkoły a z wykształcenia i pasji: technik.

Wojciech - jeden z trójki pasjonatów jazdy na rowerze, przedstawi historię trzech kumpli, którzy postanowili pojeździć sobie po Polsce. W opowieści pod tytułem „Po szutrach i piaskach Green Velo” przybliży cały projekt. Przy wyborze trasy pomocna okazała się reklama Green Velo – wschodniego szlaku rowerowego w Polsce. W pięć dni prawie 500 km miało prowadzić ich głównie po szlaku tym szlaku. Życie jednak zweryfikowało ich trasę. Dlaczego Panowie na co dzień pracujący w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, zmienili plany, dowiecie się przychodząc na prelekcję.


Sebastian Zawali

www.pogodnyszlak.pl

Sebastian staje się powoli maskotką festiwalu. W zeszłym roku rozbawił całą salę opowiadając o 7 kilometrowej podróży rowerem po lesie a w tym roku szykuje kolejną niespodziankę.

Extreme Travel Festival jest poszukiwaniem podróżniczego ekstremum a czasami przecież wystarczy przejechać zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, żeby zwiedzić niesamowite miejsce i przeżyć coś innego. Każdy człowiek ma w innym miejscu swoją granicę bezpieczeństwa, komfortu i otwartości na podróżnicze doznania. Dla jednych będzie to 3-letnia podróż a dla innych.... No właśnie, gdzie ty masz swoje ekstremum? Na prezentacji Sebastiana poznamy jego ekstremum.


Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski

Wielki Szlak Himalajski 2015- 2019 Upał, deszcz, dżungla i mgła, huraganowe wiatry, mróz, lodowce, płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków ponadto serdeczni i gościnni ludzie – tak w skrócie wygląda liczący ok. 1700 km Wielki Szlak Himalajski. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej.

Karina Gralak-Nowacka

www.facebook.com/ZwrotnikRakablogspotcom

Karina (na drugie imię Marzycielka). Uwielbia odrywać się od ziemi na dwa sposoby – fruwa- odkrywa obce kraje i przenosi się do innej rzeczywistości w kinowej sali. Odwiedziła parę miejsc na czterech kontynentach, ale miastem, które jest dla niej najważniejsze wciąż pozostaje Madryt. Zafascynowana kinem Pedro Almodovara podążała śladami jego filmowych bohaterek. Na festiwalu opowie Wam Wszystko o swoim Madrycie.


Agata i Szymek oraz mały Mikołaj

www.nitkiwdrodze.pl

Młodzi rodzice, którzy na rzecz podróży nie chcieli odkładać założenia rodziny. Opowiedzą o swoich przygotowaniach i doświadczeniach w podróży do Azji z tak małym dzieckiem oraz zarażą miłością do tego kontynentu. Azja ich pochłonęła, gdy przemierzali Wietnam z północy na południe skuterami, dlatego przeznaczają co rok 1 miesiąc na poznawanie kolejnego kraju. Przede wszystkim chcą pokazać, że pojawienie się dziecka nie stanowi końca podróżowania, a najistotniejsze jest dobre nastawienie.


Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki

https://www.facebook.com/Lukkarpat2015/

Pasjonaci gór, którzy pokonali w 2015 roku pełny Łuk Karpat. Poznali się na szlaku. Okazało się, że oboje chcą przejść Główny Szlak Beskidzki. Po chrzcie bojowym na tej najdłuższej trasie górskiej w Polsce przyszedł czas na wyprawę przez całe Karpaty. Przez ponad 116 dni pokonali 2000 km relacjonując przygody na swojej stronie. W sumie przemierzyli cały łańcuch Karpat - góry Rumunii, Ukrainy, Polski i Słowacji.


Ania, Darek, Ola i Jaś Drozdeccy

W młodości rodzice przejechali dwa razy Europę autostopem, z pasją wędrowali po górach. Odkąd pojawiły się dzieci doszedł dodatkowy cel: przekazanie im swojej radości podróżowania, pokazywanie jak bogaty, ciekawy i różnorodny jest świat. Dzieci w wieku 4 lat zdobywały już samodzielnie swoje pierwsze dwutysięczniki. Przyszedł czas na wymarzoną od wielu lat Norwegię. Zapakowali „dom” do auta i ruszyli w podróż życia – 5000 km za 5000 zł.


Michalina Kupper

www.michalinakupper.com

Na Papuę dotarła, wędrując po Oceanii. Odwiedziła górzystą Gorokę i okolice Kefamo, a także położony na wybrzeżu Madang. Mieszkała w papuaskiej wiosce, uczyła się tradycyjnego rzemiosła i próbowała odkryć jak najwięcej tajemnic tego wciąż mało znanego kraju. Opowie o tym, jak to możliwe, że nadal używa się tam 800 zupełnie odrębnych języków, dlaczego głównym środkiem lokomocji między miastami jest samolot, w co się bawią mali Papuasi i czy łatwo znaleźć na wyspie złoto. Będzie też o tym, dlaczego śmiech papuaskich górali jest tak przerażający.


Małgorzata Szumska

Małgorzata jest aktorką, pisarką, podróżniczką - jednym słowem dziewczynaą z poważnymi nadwyżkami kreatywności. Gdyby nie prowadziła pensjonatu Złoty Jar i paru innych rzeczy, najpewniej pojechałaby do Mount Rushmore wykuć jeszcze kilku prezydentów. „Twarze Tajfunu” to przewrotna opowieść o byciu szczęśliwym pomimo wszystko. To opowieść o miłości do życia w wykonaniu Filipińczyków. Opowieść o voo-doo i czarnej magii, więzieniu, narkotykach, bezimiennych niemowlakach, fieście i zabawie i modlitwie. To opowieść która wzruszy, rozbawi, z pewnością nie zostawi Cię obojętnym.


Dominika Kolańska

Jej coroczne wakacje związane były z wyjazdami za granicę, Zawsze były zaplanowane jednak wspólnie z rodziną. Dość interesujące ale mocno przewidywalne. Ostatnie jednak przyniosły przełom w jej życiu. Dominika wyjechała na samodzielną przygodę do USA. Po trzech miesiącach pracy na Summer Campie w stanie Maryland wyruszyła w miesięczną podróż po wschodnim wybrzeżu USA. 18 lat, grupa nieznających się wcześniej osób, jeden miesiąc, 11777,28 km, dwa samochody, kilka lotów samolotem i tak oto zrealizowała swoje marzenie.


Jakub Czajkowski

www.offtravel.pl

Na wykładzie Jakuba podróżowanie na koniu po Azji Centralnej nabiera zupełnie innego wyrazu. To tam nadal mieszkają prawdziwi koczownicy, których przodkowie dawno temu podbili niemal cały ówczesny świat. Na dzielnych i wytrzymałych wierzchowcach dotrzemy w naprawdę w niesamowite miejsca. Wespniemy się na wysokie przełęcze Niebiańskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora.

Jakub jest geografem i podróżnikiem. Organizuje i pilotuje rajdy konne, wyprawy przygodowe i trekkingowe w różnych częściach świata. Opowie o tym jak podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej - w Pamirze i Tien-szanie o tym jak przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Jakub również wielokrotnie organizował trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem.


Bartek Rubik

Podczas pokazu Bartek opowie o wybranych świętach, rytuałach i wierzenia, których był świadkiem w Boliwii. Religia w Ameryce Łacińskiej to sfera życia, która przybysza z Europy już przy pierwszym kontakcie fascynuje i zaskakuje synkretyzmem - chrześcijaństwo przywiezione przez kolonizatorów przeplata się tu z wierzeniami lokalnych Indian oraz animistycznymi rytuałami z Czarnej Afryki.

Odwiedzimy położoną wysoko w boliwijskich Andach wioskę San Pedro de Macha, w której raz w roku odbywa się niecodzienne święto: Tinku - Fiesta de la Cruz. Po uroczystej Mszy z poświęceniem krzyży, dochodzi do rytualnych walk na pięści pomiędzy klanami. Krew jest ofiarą dla Pachamamy (Matki Ziemi) w intencji dobrych zbiorów w kolejnym roku. Zagłębimy się w czeluści kopalni srebra w Potosi, gdzie górnicy oddają cześć El Tio. Będziemy świadkami obchodów Wielkiego Piątku w boliwijskiej Copacabanie. Dzień ten ma niewiele wspólnego z powagą jaka towarzyszy mu w Polsce, wręcz przeciwnie...


Tomasz Owsiany

www.facebook.com/towsianyautor

Tomek, urodzony w Toruniu jest związany z miesięcznikiem "Poznaj Świat". Autor książki "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz (wkrótce) „Filipiny – Próbki światów. Laureat Nagrody Dziennikarzy Kolosów (za rok 2015) za wyprawę "Pod ciemną skórą Filipin", wyróżnioną także w kategorii Podróże.

Podczas festiwalu opowie nam w prezentacji pt. „Pod ciemną skórą Filipin” jak w ciągu ośmiomiesięcznej wyprawy odwiedził sześć plemion i wybrane społeczności Filipin we wszystkich makroregionach kraju. Uczestniczył w ich codziennym życiu: w miasteczkach, w górach, w dżungli i nad brzegiem oceanu. Wyrabiał węgiel, uprawiał zbieractwo, orał bawołami ryżowiska i brał udział w ceremoniach. Mieszkał w kolonii karnej, poznał szamana uprawiającego czarną magię i dotarł do obozu grupy paramilitarnej na Mindanao. Był w obozie tymczasowym dla uchodźców z plemienia Tigwahanon. Obóz wyrósł przed siedzibą władz prowincji zwaną Kapitolem. 52 rodziny znalazły w nim schronienie po ostatniej masakrze, której miała dokonać grupa paramilitarna NIPAR. - ciąg dalszy na prelekcji.

GOŚĆ SPECJALNY


Magdalena Brzezińska

www.rajzefiber.com.pl

Magda kilka lat temu zachorowała na dziwną przypadłość, która nazywa się "Nieuleczalna choroba zwana Indie". Jest z zamiłowania podróżniczką, miłośniczką subkontynentu indyjskiego i autorką bloga podróżniczego „Rajzefiber”. Od kilku lat podróżuje na własną rękę poznając to państwo „od podszewki”, przy wsparciu miejscowych przyjaciół.

Indie - kolorowe, fascynujące, różnorodne, a zarazem hałaśliwe, brudne, zaskakujące. Kraj, który budzi ekstremalne emocje i nikogo nie pozostawia obojętnym. Będzie to relacja z najciekawszych momentów siedmiu już podróży do Indii Magdy, od lat zakochanej w tym kraju.

Na tydzień przed festiwalem jest nadal w Indiach i wszyscy mamy nadzieję, że zdąży dotrzeć.


Małgorzata Wojtaczka

www.samotnienabiegun.pl

Pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość – minus 903 m. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami. Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. – Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.

Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy. Hobby – kanioning, górskie trekkingi i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca.

Od kilku lat „zachorowała” na Biegun Południowy, który zdobyła jako pierwsza Polka. Podróż trwała 69 dni, podczas których podróżniczka przeszła ponad 1200 kilometrów, ciągnąc za sobą ponad 100 kilogramów ekwipunku.

GOŚĆ SPECJALNY


Kinga Nemere-Czachowska

Na co dzień związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, w wolnych chwilach wyrusza do swojej ukochanej Ameryki Łacińskiej. Podróżą jej życia była eskapada do Meksyku podczas studiów etnologicznych. W indiańskich wioskach spędziła kilka miesięcy, poznając codzienne życie rdzennych mieszkańców tego kraju. Do ojczyzny Majów i Azteków wracała potem wielokrotnie, pilotując polskie wycieczki.

Przez kilka miesięcy przebywała też wśród Indian w dżungli amazońskiej w Wenezueli i Ekwadorze; poznała również Kubę i inne kraje Ameryki Środkowej. Kolejną jej fascynację stanowi Peru, do którego wraca każdego roku i ciągle jej mało. Godzinami może snuć opowieści o Inkach oraz ich poprzednikach, a także o ich współczesnych potomkach. Podczas Festiwalu opowie o tym, co z osiągnięć Inków wywarło na niej największe wrażenie.


Alicja i Bartosz Tomaszewscy

Kolejni prelegenci ETF to zwariowany duet "Ahoj podróżo!" czyli Ala i Bartek, których wspólna miłość do podróży (i siebie na wzajem) połączyła i prowadzi już 6 lat. Na swojej prelekcji opowiedzą o przygodzie jazdy azjatyckim motorem, który kupili sobie w Wietnamie. 1,5 miesiąca spędzili na penetrowaniu niemalże całej Kambodży i południowego Wietnamu na klonie popularnej wśród backpackersów Hondy Win. Dlaczego warto wsiąść na motor albo skuter i nim zwiedzać ten obszar oraz co się z tym wiąże, usłyszycie na ich prelekcji.

Ala i Bartek prowadzą w Toruniu dwie kawiarnie: "AHOJ" i drugą "Na parterze" budynku Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie 1-2 kwietnia odbywa się festiwal, więc o dobrą azjatycką kawę nie musimy się martwić.


POZA KONKURSEM

Łucja Łopacińska

www.Lopacinskichswiat.pl

Najmłodsza prelegentka festiwalu. Właściwie to będzie jej pierwsza w życiu samodzielna obecność na scenie. Wcześniej wielokrotnie przemawiała motywując nawet kilkaset ludzi na sali, ale zawsze z rodzicami lub bratem u boku.

Łucja opowie o swoich własnych odczuciach z rocznej wyprawy dookoła świata. Przedstawi nam jak wygląda świat jej oczami, oczami ówczesnej 10-latki, która przemierzyła 114 tysięcy kilometrów chiken-busami, autostopem i wszystkim czym się tylko dało. Przede wszystkim przedstawi nam spotkane po drodze niesamowite zwierzęta, które od zawsze ją fascynowały a szczególnie opowie o swoim spotkaniu z tygrysami bengalskimi.

Jak komuś będzie mało jej opowiadań, to będzie mógł nabyć książkę z tej wyprawy pt. "Zabrałam brata dookoła świta - Ameryka Łacińska", w której Łucja wraz z bratem i rodzicami opowiada o przygodach w pierwszych 14 krajach.


Krzysztof i Daria Nowakowscy

http://www.syberiada-adventure.com

www.syberiada-adventure.blogspot.com

Daria i Krzysztof to maszerzy, podróżnicy i przewodnicy po Laponii, ludzie pasji. Organizatorzy wypraw na Daleką Północ. Od sześciu lat niemal każdą zimę spędzają ze swoimi psimi zaprzęgami na wyprawach i zmaganiach z najdłuższymi wyścigami psich zaprzęgów w Europie. Zima jest ich żywiołem, a psy partnerami w przygodzie. W prelekcji pod tytułem: „Psim zaprzęgiem przez życie” przybliżą nam życie na śniegu, pośród psów i mrozów.

Nowakowscy to także blogerzy, prelegenci i autorzy książki "23 kilometr" którą sami wydali.





Łopacińskich Świat | Copyright © 2016 www.bestdesign.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.